Eesti Kunstiakadeemia
Logi sisse

Õppeaine 'Tehnoloogiline ruum'

Nimi inglise keeles: Technological Space

Aasta:   2019/2020    

Aine koodVA211
Õppekeeleesti
ÕppetoolÜldteooriaainete keskus
Ainepunkte 3 EAP
Hindamisviis Arvestus

Täiendav informatsioon

Kursus toimub: 10.09.2019 - 03.12.2019 kell 17:45 - 19:15, A202
Grupi suurus: 25
Õppejõud: Marek Strandberg

Marek Strandberg on Tartu Ülikooli keemikuna lõpetanud materjaliteadlane, keskkonnatehnoloog, publitsist, tele- ning raadiosaadete toimetaja ja juht.
Töötanud teadustoimetajana ajalehs Sirp ja ajakirjas Inseneeria.

Töötanud nii teadlase kui õppejõuna Tartu Ülikoolis, Oulu ülikoolis, ConcordiaRahvusvahelisel Ülikoolis, Tallinna Tehnikaülikoolis, Linköpingi ülikoolis, Pariisi V ülikoolis, Eesti Kunstiakadeemias. Tegelenud kaitsetehnoloogiate arendamisega ja uute ökoloogiliste tehnoloogiate loomisega. Olnud mitmete ehitustehnoloogiate loomise võtmeisikuks.
Ta on osalenud mitmete ettevõtete ning mittetulundusühingute tegevuses. 1997-2011 oli Marek Strandberg Eestimaa Looduse fonid nõukogus ja pikka aega juhti selle tegevust.

Eesmärk

Kursus annab ülevaate tehnoloogiate ajaloost ja üldisest loodusteadusest.
Kuidas ja miks maailm just nii toimib, millised on teaduse ja tehnoloogia ajaloos olulised muutused ning tähtsaimad pöördepunktid?
Miks just "Tehnoloogiline ruum"? See on eraldi käsitetav ja omalaadselt arenev keskkond, mille on inimkond loonud ning mis nüüd mõjutab ulatuslikult sedasama inimkonda. Loengukursuse ja seminaridega antakse mõned filosoofilised ning teaduslikud esitlused, mil moel nüüdisaegset tehnoloogilist ruumi käsitleda, sellega arvestada, aga seda ka arendada. Oluliste külgedena tuleb juttu nii keskkonnast, ökosüsteemist kui energeetikast.

Õppeaine sisu

Loengukursusel ja seminarides saab ülevaate nii elus kui eluta looduse evolutsioneerumisest.
Antakse ülevaade nüüdisaegsest ettekujutusest Universumist ja füüsikalisest maailmast.
Loodusteadusist ülevaade antakse ülalt alla – nüüdisaegne teadmine füüsikast, materjalidest, keemiast ja bioloogiast ning tehnoloogiast esitatakse ning selle raames räägitakse ka vastava valdkonna ja teadmise kujunemise ajaloolisest küljest.
Käsitletakse ka erinevaid hüpoteese ja teooriaid, miks on inimene kujunenud tehnoloogiliseks olendiks ja vaatleme bioloogilise evolutsiooni ja tehnoloogilise evolutsiooni sarnasusi ja erinevusi. Meenutatakse ja tehakse selgeks mõned füüsika ja keemia ning bioloogia põhimõisted, et aidata paremini orienteeruda asjakohases teemaderingis.

Loengukursus on interaktiivne: osalevad üliõpilased jagavad enne loengukursust oma erialalisi teemasid, milles nad kavatsevad teha oma lõputöö ning iga konkreetse loengu ülesehitamisel lähtutakse muu hulgas ka neist teemadest. See meetod võimaldab pakkuda osalejatele parimat täiendavat ning toetavat teadmist.

Hindamismeetodid ja -kriteeriumid

Kursus on arvestuslik.
Kursusel on loengute ja arutlevate seminaride osakaal tasakaalus.
Kursuse arvestustööks on eelistatult ettekanne eelnevalt kokku lepitud teemadel ning aruteluettekande teemal, milles osalevad kõik kursusel osalejad.

1. Kuni 10-12 inimest, siis ettekanded on kahel päeval ja iga üks teeb need individuaalselt. Kõik osalevad - analüüs, kriitika, kommentaarid täiendused ja arvestuse määrab ära nii ettekandja ettekanne kui ka tema osalemine teiste ettekannete hindamisel.

2. Kui rühm on suurem, siis on ettekanded töögruppides.

3. Kokkuleppel üliõpilastega võime asendada 2. juhtumi puhul ettekanded kirjalike töödega.

Seminarides kaasa löömine on oluline ja mõjutab arvestust.

Kohustuslikud ja soovituslikud õppematerjalid

Lugemissoovitused (nende raamatutega on võimalik saada aimu tehnoloogia ja teaduse arenguga seonduvast, loengutes jagatakse lisaks lugemissoovitusi vastavalt sellele, milline teemadering üliõpilaste endi tegevusest välja joonistub):


Yval Noah Harari:

- „Sapiens: inimkonna lühiajalugu“

- „Homo deus: homse lühiajalugu“

- „21 nõuannet 21. sajandiks“


Stephen Hawking. „Lühikesed vastused suurtele küsimustele“


Bill Bryson. „Kõiksuse lühiajalugu“


Vaclav Smil. „Energy and Civilization History“
eten