Eesti Kunstiakadeemia
Logi sisse

Õppeaine 'JAIK. Elu pärast Googlet'

Nimi inglise keeles: JAIK. Life after Google

Aasta:   2018/2019    2019/2020    

Staatuspassiivne
Aine koodVA169
Õppekeeleesti
ÕppetoolÜldteooriaainete keskus
Ainepunkte 4 EAP
Hindamisviis Arvestus

Täiendav informatsioon

Von Krahli, Eesti Arhitektuurimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia ühiskursus.

Loengud von Krahlis: 04.09 - 07.11.2018
Töötuba: 22.10 - 28.10.2018
Kunstiteose loomine ja hindamine: 07.01 - 13.01.2019

Vastutav õppejõud: Mari Hunt

Eesmärk

Aine eesmärgiks on koos Von Krahli teatriga mõelda nende mastaapse algatuse JAIK raames kaasa, milline võiks olla Eesti ja maailm 25 aasta pärast. Vabaaine koosneb Von Krahli Akadeemia ja Eesti Teaduseakadeemia ühises loengusarjas osalemisest ning vähemalt ühe loomingulise ülesande sooritamisest (osalemine kollektiivses ruumiinstallatsiooni töötoas või individuaalse kunstiteose loomine). Vabaaines võivad osaleda nii BA kui MA tudengid kõigilt erialadelt, kokku 45 tudengit.

Õppeaine sisu

JAIK on Von Krahli Teatri algatusel ja koostöös Eesti Rahvusringhäälingu, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikooli, arhitektuuribüroo b210, Eesti Arhitektuurimuuseumi ning Allfilmiga loodav kunsti-ja haridusprojekt, mille teemaks on Eesti ja maailm 25 aasta pärast.

Peeter Jalakas on JAIKi tutvustuseks kirjutanud:
Von Krahli Teater tähistab tänavu oma 25. eluaastat. Meie isiklik kogemus olnuga tingib kirgliku soovi fantaseerida selle üle, mida võib kaasa tuua järgmine veerandsajand. Me elame segasel ajal. Ühest küljest pole olnud sõdadevaesemat perioodi inimkonna ajaloos, teisalt näeme aina süvenevamat leppimatust erinevate inimgruppide vahel. Mis saab meie privaatsusest? Mis saab demokraatiast, rahast, rahvusriigist? Mis saab Homo sapiensist? Setudest? Kas masinad „võtavad üle“? Kas biotehnoloogia toob kaasa surematuse? Kas me saame õnnelikuks?
Leiame, et kunsti ülesanne ühiskonnale keerulistel hetkedel on pakkuda tuge ja lootust. Selleks aga tuleb jõud ühendada, üle saada iseenda egost ja harjumustest, ent ka postmodernismiga kaasnenud dekonstruktsioonist. Uus aeg nõuab uut harmooniat. Leiame, et täna teaduses toimuv on põnevam (ja tihti olulisem) kunstiuudistest, rääkimata meid igapäevaselt ümbritsevast agressiivsest ja sensatsioonijanusest infotulvast. Leiame, et kodumaa sünnipäeval peame kodanikena ühiselt tulevikku vaatama. Kunstnike, teadlaste, ettevõtjate, ametnike, töövõtjate ja -andjate, isade-emade, laste, inimestena.

Seda plaanibki JAIK teha.

JAIK koosneb: loengusari, vestlusringid ja raadiosaated (september-november 2018), rahvusvaheline töötuba (oktoober 2018), lavastus (märts 2019), teleseriaal (2019/2020). Projektis põimuvad fiktsioon ja dokumentaalsus, ulme ja tegelikkus ning mängulises vormis tegeletakse ühiskonnale oluliste teemadega. Ühest küljest annab tippteadlaste esituses akadeemiline loengusari süvamaterjali ja inspiratsiooni teatri- ja teleprojektile, teisalt saab toosama loengusari sel moel mängulise hoo, mis kaasab suuremat vaatajas/kuulajaskonda ning teadusmaailm avatakse teatripublikule ja raadiokuulajatele.

Vabaaines osalevate tudengite ülesandeks on osaleda JAIK loengusarjas, pidada õpipäevikut ning vormida oma nägemus antud teemaderingist kahel võimalikul viisil:
1) JAIK töötuba
Kollektiivne ruumiinstallatsioon Von Krahli teatris, teostamine vahemikus 22.10-28.10.2018, sügisese vahenädala jooksul. Töötuba toimub rahvusvahelise projekti Future Architecture Platform raames koostöös Eesti Arhitektuurimuuseumiga. Töötuba juhendavad arhitekt Francisco Fonseca (Skrei, Portugal) ja arhitekt Mari Hunt (b210 arhitektid, Eesti). Töötoa
jooksul mõeldakse välja ja ehitatakse valmis uus ruumiinstallatsioon Von Krahli teatris, mis saab osaks JAIKi lavastusest. Töötoas saavad osaleda max 15 vabaaines osalevat tudengit lühikese motivatsioonikirja alusel.

2) JAIK kunstiteos
Individuaalse objekti loomine, mille kontekst oleks ühe JAIKi mõttelise tegelase, ärimehe kaasaegse kunsti kollektsioon. “Kollektsiooni” kuuluvad objektid valmivad hiljemalt sügissemestri lõpuks, neid eksponeeritaks märtsis 2019 JAIK lavastuse asupaigas Von Krahli teatris.

Õpiväljundid

Aines osalemise tagajärjel on:
- tudengil olnud võimalus vahetult osaleda ning panustada mastaapsesse ja ambitsioonikasse algatusse, milles on mitmeid põnevaid osapooli
- avardunud tudengi maailmapilt, ta on saanud kaasamõelda ja vestelda laia spektriga tipptasemel esinejatega
- arendatud kriitilist mõtlemist ja arutlemisvõimet
- tudeng saanud võimaluse väljendada oma arvamust ja hoiakuid läbi talle sobiva loomingulise meediumi
- on tudeng saanud oma loomingulisele projektile põhjalikku tagasisidet

Õppetegevused

JAIK loengud (Von Krahli teatris):
 4.09 kl 17.30 vabaaine tutvustus, Peeter Jalakas ja Mari Hunt – NB! Väga oluline kohal olla!!
 4.09 kl 18 Kaupo Vipp, “Globaalne ja lokaalne” NB! Esimene loeng toimub juba enne vabaainete valimise tähtaja lõppu!
 5.09 kl 18 Mart Noorma, “Kosmos”
 6.09 kl 18 Asse Sauga, “Väärtused ja raha”
 25.09 kl 18 Rea Raus, “Maa”
 26.09 kl 18 Ringo Ringvee, “Vaimsus ja religioon”
 27.09 kl 18 Kristjan Port, “Tervis”
 16.10 kl 18 Saale Kareda, “Demokraatia ja riik”
 17.10 kl 18 Sten Tamkivi, “Töö”
 18.10 kl 18 Mihkel Kangur, “Keskkond”
 23.10 kl 18 Jaan Aru, “Inimene”
 06.11. kl 18 Jaak Vilo, “IT ja tehnoloogia”
 07.11 kl 18 Oliver Laas, “AI ja transhumanism”

JAIK töötuba:
Esimese valikulise loomingulise projekti teostamisaeg on sügisese vahenädala jooksul, 22.10-28.10.2018

JAIK kunstiteos:
Teise valikulise loomingulise projekti teostamise tähtaeg on aine hindamise ajal
07. – 13.01.2019.

Hindamine:
Loominguliste ülesannete hindamine ning õpipäevikute tutvustamine-tagasiside JAIKi kogemusele toimub jaanuaris uurimistööde nädala raames 07. – 13.01.2019.

Hindamismeetodid ja -kriteeriumid

Hindamiseks tuleb osaleda üheteistkümnest loengust vähemalt kaheksal ning esitada vabas vormis peetud õpipäevik JAIK loengusarja kohta. Lisaks tuleb sooritada üks või teine loominguline ülesanne (võib muidugi sooritada ka mõlemad).
Loomingulise projekti tulemust tagasisidestab mõlemal juhul ka JAIK meeskond, eesotsas Peeter Jalakasega.

Kohustuslikud ja soovituslikud õppematerjalid

Antakse jooksvalt aine käigus

Õpetatakse järgmistes õppekavades

2018: VA*  
* Valikaine
eten